logo logo logo logo
Рубрика: Култура, Друштво    Аутор: Nikola Borovac    1.507 пута прочитано    Датум: 14.02.2008    Одштампај
PDF pageEmail pagePrint page

Radio dirigovani model pred poletanjeAeroklub «FRANJO KLUZ» Zemun. ISTORIJA… OSNIVANJE KLUBA: Grupa vazduhoplovni entuzijasta 1949. godine pokreće incijativu za osnivanje AEROKLUBA, obzirom na veliku vazduhoplovnu tradiciju Zemuna (predratna vaz. Industrija, prvi saobraćajni aerodrom) nije prošlo mnogo vremena do realizacije ideje.

Nikola Borovac

+++

1950. godine uz punu podršku tadašnjih neophodnih organa Zemuna i Beograda zvanično je registrovan AEROKLUB. Dobijena su prva neophodna srestva, prostorije u centru Zemuna, a za letačku delatnost klub je koristio postojeći civilni aerodrom. Danas je to područje opštine N.Beograd.

ČLANSTVO I IME KLUBA: Građani Zemuna sa velikim oduševljenjem su pozdravili osnivanje kluba i već prve godine klub je imao 186 upisanih članova. Sastav je bio vrlo raznolik: predratni vazduhoplovci koji su i poneli naj veći teret organizovanja stručnog rada i života kluba, mladi Zemuna, (đaci, studenti, radnička omladina) željni novih saznanja, velikim elanom su pristupili svim poslovima neophodnim za funkcionisanje kluba. Ne zaboravite, to su bile teške posleratne godine, bilo je potrebno formirati organe kluba, odlučiti o imenu kluba, izabrati rukovodstvo, fizički urediti dobijene prostorije i prostor na aerodromu, odrediti fizionomiju kluba, doneti statut kluba…

U Septembru 1950. god. održana je prva redovna konferencija kluba i ogromnom većinom članova donet je statut kluba i izabrano rukovodstvo.

Jednoglasno je doneta odluka da klub dobije ime po prvom pilotu novo formiranog RV koji je tragično izgubio život na letačkom zadatku u završnim operacijama za oslobađanje Omiša 1945.g.

Od tada pa sve do današnjih dana klub nosi zvanični naziv: AEROKLUB»FRANJO KUZ» Zemun

Na istoj sednici doneta je odluka o udruživanju kluba u VAZDUHOPLOVNI SAVEZ SRBIJE, VAZ.SAVEZ JUGOSLAVIJE i NARODNU TEHNIKU SRBIJE i NARODNU TEHNIKU JUGOSLAVIJE

Danas je AK»FK» jedan od najstarijih vazduhoplovnih klubova u Srbiji, tokom svoje poluvekovne istorije kroz klupsko delovanje je prošlo preko 9.000 mladih Zemuna, obučeno je raketnih i vazduhoplovnih modelara 8.000,

Motornih pilota 90, padobranaca 320, pilota jedrilice 170, veliki broj instruktora i sudija u raznim granama vazduhoplovnog sporta, možemo slobodno reći da su retke Zemunske porodice a da neki njihov član nije bio uključen u neku od delatnosti kluba.

DELATNOST KLUBA: Na istoj redovnoj konferenciji kluba doneta je odluka o osnovnim delatnostima: prva uloga kluba je da širi vazduhoplovnu i tehničku kulturu kod mladih a kasnije kako su formirani i drugi aeroklubovi klubovi u Srbiji i širom tadašnje Jugoslavije, uključi mlade Zemuna u aktivno bavljenje vazduhoplovnim sportovima.

Postavljene ciljeve klub je ostvarivao kroz rad sekcija, sekcije su bile a i sada su, osnovni nosioci stručnog rada prema delatnostima:

- PILOTI MOTORNIH AVIONA (motorna sekcija)

- PILOTI JEDRILICA (jedriličarska sekcija)

- PADOBRANSTVO (padobranska sekcija)

- VAZDUHOPLOVNI MODELARI (modelarska sekcija)

Kasnijim istraživanjima i razvojem raketne tehnike, a posebno prvim letovima u kosmos sa ljudskom posadom, dolazi do velikog interesovanja i ekspanzije raketnog modelarstva. Rukovodstvo kluba prepoznaje to novo interesovanje i donosi odluku da formira novu sekciju koja postaje deo redovnih delatnosti kluba pod imenom:RAKETNI MODELARI (raketna sekcija)

Formiranjem nove sekcije AK»FRANJO KLUZ» postaje prvi i jedini klub u Beogradu koji radi organizovano na razvoju raketnog modelarstva.

SREDSTVA KLUBA: Osnivanjem, klub dobija od Opštine Zemun svoje prve prostorije u današnjoj Glavnoj ulici, na tadašnjem starom Zemunskom aerodromu dobijamo hangar na korišćenje, Vazduhoplovni Savez Srbije dodeljuje klubu prva letačka sredstva, avione, jedrilice, i veći broj padobrana za osnovnu obuku, tu se formira klupski letački centar koji početkom 60-tih godina prerasta u ŠKOLSKI CENTAR kluba,

modelari prema kriterijumu Vaz. saveza Srbije i Jugoslavije dobijaju značajna sredstva u materijalu i modelarskom alatu. Klub počinje da diše punim plućima, rezultati počinju da se nižu osvajanjem Republičkih i Saveznih prvenstava u seniorskim i juniorskm kategorijama, a kao posledica takvih rezultata klub ulazi u sistem finansiranja Opštinskih, Republičkih i Saveznih sportski asocijacija (SOFKA). Tako ostvarena finansijska sredstva i pogodnosti korišćenja tehničkih sredstava dobijenih od strane Vaz. saveza daju klubu dovoljno mogućnosti da se razvija i dalje napreduje.

Krajem 60-tih dolazi do gašenja Zemunskog aerodroma, sagrađen je novi aerodrom «BEOGRAD» u Surčinu, gradnja Novog Beograda je u punom zamahu. Osnivanjem ZBAK-a (ZAJEDNICA BEOGRADSKIH AERO KLUBOVA) naš aeroklub prelazi na novi aerodrom «Lisičji jarak» kod današnjeg PEKABE-a na putu za Zrenjanin, sva letačka sredstva se dislociraju na novi aerodrom i prelaze u sastav novoformiranog letačkog centra. U istom vremenskom periodu Opština Zemun donosi odluku i dodeljuje ORGANIZACIJI NARODNE TEHNIKE Zemun prostor na današnjoj lokaciji u ulici Cara Dušana br.75 na trajno korišćenje bez plaćanja nadoknade kao organizaciji od posebnog edukativnog značaja za omladinu Zemuna, aero klubu su oduzete dotadašnje prostorije u ulici «GLAVNOJ»(kod pozorišta) i preseljavamo se u pomoćnu zgradu u sastavu N.T. gde se i danas nalazimo, prostorije su bile na samoj ivici prihvatljivosti za korišćenje.

Prelaskom na novi aerodrom (36 km Od Zemuna) kao i utapanjem letačkih sredstava odnosno gubitkom kontrole nad njihovim korišćenjem, dolazi do smanjenog interesovanja za letačke kategorije, modelarske delatnosti (raketno i vaz.modelarstvo) i dalje su u ekspanziji i klub sve više prebacuje svoje težište rada na te kategorije.

Krajem 70-tih dolazi do nekih »čudnhi» pomeranja u vrednovanju sportskih rezultata, kategorizacije na važne i manje važne (olimpijske i neolimpijske) sportove, dolazi do znatnog smanjenja premija za ostvarene rezultate.

Danas klub nema redovne prihode po bilo kom osnovu iz sredstava društvene zajednice, jedini prihod je minimalna članarina i dobrovoljni prilozi prijatelja da bi pomogli pojedinom sportisti da se bolje pripremi ili ode na neko važno takmičenje.

REZULTATI U RADU KLUBA: U dugogodišnjoj istoriji kluba ponosni smo na sve postignute rezultate, kako na svoju ulogu u širenju tehničke i vazduhoplovne kulture tako i na postignute sportske rezultate.

Poseban ponos i zadovoljstvo izaziva saznanje da smo tokom svog dugogodišnjeg delovanja došli u kontakt sa blizu 9.000 mladih, a mnogi od njih su postali vrhunski stručnjaci u raznim oblastima.

Veliki broj su bili osvajači Republičkih i Državnih prvenstava, reprezentativci ondašnjih Jugoslavija, današnji članovi državne reprezentacije Srbije, osvajači svetskih rekorda, ali naš najveći uspeh je što su postali i ostali časni i pošteni ljudi koji i danas doprinose u svojim sredinama i u svakom od njih je ostala jedna iskrica ljubavi za vazduhoplovstvo.

Aeroklub «FRANJO KLUZ» Zemun dao je veliki doprinos razvoju vazduhoplovnog sporta kroz svoj rad u organima i stručnim telima Vaz. saveza Srbije i nekada Jugoslavije mnogi članovi našeg kluba su na čelu stručnih komisija i upravama republičkih i saveznih asocijacija. U proteklim godinama organizovali smo više od 70 takmičenja i smotri u raznim disciplinama vazduhoplovnog sporta, raznih nivoa, od opštinskih, gradskih, republičkih smotri, republičkih, saveznih i međunarodnih kupova .

1987god.bili smo direktni organizator 7. SVETSKOG PRVENSTVA RAKETNIH MODELARA

«BEOGRAD 87» na prvenstvu je učestvovalo 14 država sa kompletnim reprezentacijama(240 sportista i 30 sudija) od strane međunarodne organizacije FAI dobili smo najviše ocene za organizaciju prvenstva i postavljno je kao organizacioni kriterijum za sva kasnija prvenstva što se i danas još uvek primenjuje.

Naš klub je i danas organizator najstarijeg memorijalnog sportskog takmičenja vaz. modelara u klasičnim disciplinama slobodno letećih modela u Evropi, MEMORIJAL»ĐORĐE ŽIGIĆ».

Od 2003. god. uvršteno je u međunarodni kalendar (FAI) i boduje se za Svetski kup, a ove godine u Junu održa će se 41. Memorijal «ĐORĐE ŽIGIĆ»

Članovi našeg kluba su uvek postizali vrhunske sportske rezultate u svim granama vaz. sporta, osvajači smo preko 40 Republičkih i Saveznih prvenstava, osvajači preko 200 medalja na raznim Republičkim i Saveznim takmičenjima, više od 100 medalja na smotrama Opštinskim, Gradskim, Republičkim i Saveznim. Postavili smo jedan Svetski rekord u raketnom modelarstvu, osvajači smo bronzane medalje na 2. svetskom prvenstvu raketnih modelara, dve zlatne medalje na vazduhoplovnim Balkanijadama. Naš član Živorad Josipović je osvajač Svetskog kupa 2003. u raketnom modelarstvu, 2005god. naš član Josipović postao je Evropski prvak u svojoj klasi, za postignute rezultate proglašen je za najboljeg sportistu Vaz. Saveza SCG i dodeljeno mu je najviše priznanje, statua ZLATNOG ORLA a klubu je dodeljena diploma VS SCG za uspešan rad. 2007. je ponovo postao pobednik Svetskog kupa u raketnom modelarstvu, zašta će ove godine ponovo biti nagrađen Zlatnim orlom.

Posebno naglašvamo da u svom dugogodišnjem radu, klub nije nikada imao zaposlena lica, sve svoje rezultate postigli smo amaterskim radom ali veoma profesionalnim odnosom.

KLUB DANAS: Nažalost, klub danas doživljava teške trenutke, vazduhoplovni sport iako je najtrofejniji deo sportske porodice Srbije, gurnut je na margine. Klub deli tu sudbinu i očekuje neka bolja vremena, vremena kada će Zemun i njegovi žitelji prepoznati onu davno usađenu iskricu ljubavi za vazduhoplovtvo. Mi koji nismo odustali, idemo dalje, sačuvaćemo klub dok iskrica ne postane plamičak u onima koji treba da nastave istoriju kluba i dopišu ovaj tekst.

Ili možda neki novi!

autor: Nikola Borovac

Пошаљите коментар

Да би сте послали коментар морате бити улоговани

GENOCIDE REVEALED
logo
Писанија Грешног Милоја
Проф. Др. Миодраг Петровић

Проф. Др. Миодраг Петровић

КРОТКИ ЛАФОВИ!
Антиекуменистички сајт

НОВИ Антиекуменистички сајт

“СТРЕЉАЊЕ ИСТОРИЈЕ”
logo
ПРАВОСЛАВАЦ 2017
ГЕНОЦИД
ЈАСТРЕБАРСКО 1942
БОЈКОТ НАРОДА – документарац
новинар.де
Loading
КОРУПЦИЈА, ВЛАСТ, ДРЖАВА
logo
АГЕНЦИЈА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
logo