logo logo logo logo
Рубрика: Актуелно, Религија, Свет    Аутор: новинарство    пута прочитано    Датум: 20.05.2009    Одштампај
PDF pageEmail pagePrint page

Makedonska pravoslavna crkva-večer.com.mkU skopskom listu Večer objavljen je 19. maja tekst novinara Marjana Nikolovskog pod naslovom „SPC mora da sedne na masa so MPC“, gde na masa očigledno znači za sto razgovora ili pregovora.

+++

U tom tekstu se tvrdi da je poseta Njegovog Visokopreosveštenstva Arhiepiskopa berlinskog G. dr Marka (Ruska Zagranična Crkva) i visokoprečasnog protojereja Nikolaja Balašova iz Odeljenja za spoljašnje veze Moskovske Patrijaršije arhijerejima Srpske Pravoslavne Crkve 14. maja u Beogradu imala za cilj da se prenese poruka Njegove Svetosti Patrijarha moskovskog i sve Rusije G. Kirila da Srpska Pravoslavna Crkva ne bi trebalo da bira novog poglavara i „vladicite vo Belgrad da donesat nedvosmislena odluka za obnovuvanje na razgovorite so Makedonskata pravoslavna crkva“.

Nijedno od ovih tvrđenja nije istinito. U razgovoru između članova Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve i delegacije Ruske Pravoslavne Crkve nije izgovorena ni jedna jedina reč na teme koje spominje ovaj novinar. Isto tako, nije ni mogućno da jedna autokefalna Crkva ispostavlja bilo kakve zahteve ili naloge drugoj autokefalnoj Crkvi. Svi razgovori između Ruske i Srpske Crkve vode se samo i jedino u duhu bratoljublja i punog uzajamnog poverenja. Pokušaj skopskog novinara da Moskovsku Patrijaršiju predstavi javnosti kao „advokata“ raskolničkih crkvenih krugova u Makedoniji u suprotnosti je sa činjenicama.

Inače, slažem se sa stavom g. Nikolovskog da dijalog predstavlja put i način za rešavanje svih sporova, pa i crkvenog spora u Makedoniji.

Episkop bački dr Irinej

+++

РУСКИ ПОРАКИ ЗА СПЦ ПРЕД СОБОРОТ


СПЦ мора да седне на маса со МПЦ

Претставниците на Руската црква, како што дознава Вечер, биле многу децидни во својата препорака за обновување на разговорите. Нивниот став бил дека авантурата со прогласување на паралелна црква во Македонија, преку екс владиката Вранишковски била сосема погрешна. Не само што таа не го решила деценискиот спор, туку дополнително го продлабочила

Руската православна црква бара обновување на дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ. Ова, како што за Вечер, го тврдат доброинформирани црковни извори, пред почетокото на Соборот во Белград од српските владици го побарале, секретарот на Руската црква за односи со православните цркви, Никола Балашов и берлинскиот епископ од Руската црква, г. Марк. Двајцата биле во посета на Белград на првиот ден од почетокот на Соборот. Црковни извори од Патријаршијата во Белград, откриваат дека со нивната посета имала за цел да пренесат два става на рускиот патријарх, г.г. Кирил. Едниот дека СПЦ не би требало да бира нов поглавар, додека е жив Патријархот г..г Павле, и втората, на овој Собор, владиците во Белград да донесат недвосмислена одлука за обновување на разговорите со Македонската православна црква.

На првиот ден од Соборот, српските архијереи веќе одлучија дека нема да вршат избор на нов поглавар, а дали донеле одлука за продолжување на дијалогот со МПЦ, се уште нема официјална потврда.

Претставницте на Руската црква, како што дознава Вечер, биле многу децидни во својата препорака за обновување на разговорите. Нивниот став бил дека авантурата со прогласување на паралелна црква во Македонија, преку екс-владиката Вранишковски била сосема погрешна. Не само што таа не го решила деценискиот спор, туку дополнително го продлабочила.

Советите од Руската црква прво му биле соопштени на црногорскиот митрополит, г. Амфилохије, кој во моментов ја извршува функцијата на времен патријарх, а потоа и на неколкумина членови на Синодот на СПЦ.

Соборот во Белград и денеска продолжува.

Повеќе од три години, разговорите меѓу Македонската и Српската православна црква стојат во место. СПЦ ги условуваше со ослободувањето на Вранишковски од затвор. Тој повеќе од една година е на слобода, а разговорите воопшто не започнаа.

Марјан Николовски,

izvor: Večer online (Makedonija), 19.05.2009

+++

Пошаљите коментар

Да би сте послали коментар морате бити улоговани

GENOCIDE REVEALED
logo
Писанија Грешног Милоја
Проф. Др. Миодраг Петровић

Проф. Др. Миодраг Петровић

КРОТКИ ЛАФОВИ!
Антиекуменистички сајт

НОВИ Антиекуменистички сајт

„СТРЕЉАЊЕ ИСТОРИЈЕ“
logo
ПРАВОСЛАВАЦ 2017
ГЕНОЦИД
ЈАСТРЕБАРСКО 1942
БОЈКОТ НАРОДА – документарац
новинар.де
Loading
КОРУПЦИЈА, ВЛАСТ, ДРЖАВА
logo
АГЕНЦИЈА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
logo