logo logo logo logo
Рубрика: Актуелно, Религија    Аутор: Срђан Марјановић    1.245 пута прочитано    Датум: 12.07.2007    Одштампај
PDF pageEmail pagePrint page

Patrijarh PavleNjegovoj svetosti patrijarhu srpskom gospodinu Pavlu, Svetom arhijerejskom sinodu i svim arhijerejima SPC

Vaša svetosti,

Uz najveće poštovanje Vaše svetosti uzimamo slobodu da Vam se na ovaj način obratimo.

Mi smo do sada iscrpeli sve mogućnosti u želji da se pronađe najbolje rešenje za prevazilaženje nastale situaciju u Srpskoj pravoslavnoj crkvi na Nijagarinim vodopadima, Ontario, Kanada. Na našu žalost, sve je to prošlo bez uspeha.

Ostalo je još da se ovim putem Vama najučtivije obratimo dostavljajući Vam svu našu korespodeneciju i hronološkim redom iznesemo najvažnije činjenice, koje su dovele do trenutnog stanja u našoj koloniji.

Obraćamo se Vama jer s razlogom verujemo da do sada niste imali prilike da budete upoznati s problemom koji više nije samo naš, već prelazi granice ne samo Kanadske eparhije, već je znatno uznemirio pravoslavne Srbe širom Severne Amerike, pa i kanadsku javnost. Mi smo se svojski trudili da se od nemile situacije ne napravi medijska atrakcija, zato smo se prvo obratili lično episkopu gospodinu Georgiju Đokiću, zatim celom sveštenstvu Kanade, na kraju i Centralnom savetu za Severnu Ameriku i Kanadu.

Obraćamo se Vama kao sinovi, tražeći pomoć i razumevanje na koje nismo naišli kod episkopa gospodina Georgija Đokića, koji je svojim aktom broj 159 (od 5. aprila 2006.) zabranio našem svešteniku ocu Dejanu Obradoviću sve bogoslužbene radnje i time zaustavio duhovni život u našoj parohiji. Najstrašnije je to što je vladika zabranio bogosluženja u Vaskršnjem postu 2006. godine. Poslednja Sveta liturgija služena je pete nedelje Časnog posta. Nakon toga, naša deca nisu imala prilike da kao ostala pravoslavna deca proslave Vrbicu. Veliki udar za sve pravoslavne hrišćane bilo je saznanje da nećemo imati službe za Veliki petak i za Vaskrs, kao najveći hrišćanski praznik.

Posle takve odluke episkopa gospodina Georgija Đokića naši članovi Crkve nemaju prava na Sveto pričešće, nevenčani na venčanja, nekršteni na krštenje, pa čak i na opelo dostojno pravoslavnog hrišćanina. Tom odlukom su kažnjeni, bez suda i presude, svi članovi, parohijani, pa čak i nedužna nekrštena deca!

U našoj Crkvi se ni posle godinu dana ne služe Svete liturgije. Službe nismo imali ni za Božić, a po svoj prilici tako ćemo dočekati još jedan Uskrs.

Kako do sada nismo naišli na razumevanje episkopa gospodina Georgija Đokića, molimo Vas da uslišite našu molbu i pročitate ono što smo se trudili u kratkim crtama da Vam objasnimo. Mi svi radimo za našu Crkvu dobrovoljno. U tom cilju mi smo voljni da pošaljemo naše predstavnike u Beograd ako su potrebni bilo kakvo objašnjenje ili dodatne informacije, ali, ako Vi smatrate, možda bi bilo svrsishodno iz Beograda neko dođe ovamo da se objektivno upozna sa situacijom i da pomogne da se nađe dobro rešenje. Mi se trudimo da budemo dobri i pošteni građani zemlje u kojoj živimo, baš kao što ste Vi rekli u prošlogodišnjoj poslanici za Vaskrs. Trudimo se da na najpošteniji način vodimo našu Crkvu i da ne ukaljamo obraz naših predaka, a i da se naša pokolenja nama ponose.

Spremni smo za dijalog, ali Vas najučtivije molimo da ne zahtevate od vernog naroda, koji je najstrašnije i najrigoroznije kažnjen, da se ponovo vrati pod omofor episkopa kanadskog gospodina Georgija Đokića. Spremni smo da oprostimo, ali su rane toliko duboke da teško zarastaju. Plašimo se da odugovlačenje rešavanja ove situacije može dovesti do još većih problema. Ogromna većina naših članova i parohijana zahteva od uprave CŠO dovođenje sveštenika i otvaranje crkve. Za sada uprava CŠO nije podlegla tom pritisku. Ovo naše obraćanje Vama je naš poslednji argument pred našim članovima i parohijanima.

Najiskrenije Vas molimo da date svoj blagoslov ujedinjenju dve CŠO u Nijagari i da ujedinjeni budemo pod jurisdikcijom episkopa gospodina Longina. To ne bi bio prvi slučaj u Eparhiji kanadskoj, najbolji pokazatelj je parohija u Sadburiju, severno od Toronta, koja je ujedinjena s blagoslovom episkopa gospodina Georgija Đokića i stavljena pod jurisdikciju Novogračaničke mitropolije.

Dušan Kolundžić, predsednik CŠO,
Majkl Jerić, potpredsednik CŠO,
Milena Dančuo, sekretar CŠO,
Aleksandar Pantelić, predsednik Građevinskog odbora CŠO.
3 коментара у вези “Pismo Patrijarhu srpskom gospodinu Pavlu”
 1. Kad procitate jedno ovakvo pismo pravi hriscanin tesko da moze da se suzdrzi i da ne zaplace. Znam kakva je situacija u Kanadi i u samoj Nijagari po pitanju crkve i apelujem na celokupnu SPC da se pokrene sa mrtve tacke i da neparavdu kazni!
  Crkva je zatvorena skoro 2 godine sto je nezapamceno u istoriji.
  Nekrstenu decu nema ko da krsti, ljudi odlazu vencanja, mrtvima je uskraceno opelo! Jel to hriscanski?
  Molimo se Bogu da urazumi vladiku Georgija i da sagleda svoje greske, neka otvori vernima crkvu a sa upravom neka vodi ratove, neka ide po sudovima u cemu se vec uhodao.

 2. Nije tesko zakljuciti da se vaznost crkvenih obreda za onog ko ih zabranjuje ne moze uporediti sa “mora biti kako Ja kazem”. Zar je neka registracija CSO kod civilnih vlasti i spajanje dve CSO u jednu toliko uvredljivo i pogresno da bi se celokupnom Srpskom narodu u Nijagari zabranilo da onavlja svoje religiozne obicaje u hramu kojeg sazidase Srbi Nijagare. Ovo se pitanje mora posebno naglasiti kad se zna da su mnogobrojne CSO sirom Severne Amerike registrovane na isti ili slican nacin.
  Po mom skromnom misljenju ujedinjenje dveju CSO-a je za pohvalu.

  Pitam se, jeli moguce da ce se Srbi i Siptari na Kosovu pre pomiriti i dogovoriti o statusu pokrajine no sto ce Kanadski Vladika i Upravnici novoosnovane ujedinjene CSO u Nijagari dogovoriti o postavljanju svestenika i otvaranju crkve Sv. Velikomucenika Georgija. Svasta se moze dogoditi. Ko brine za duse Srpskog nadoda?

 3. Ima sada ovde jos nesto. Celokupni slucaj CSO Niagare, nije vise u nadleznosti Georgijevoj. Stvar je preuzeo SA Sinod da resava. Kako sam ja obavesten SA Sinod je poslao zahtev vladici Mitrofanu da ispita situaciju i da posalje predlog za resenje slucaja Niagara. Niagarci treba za nekoliko nedelja da se satanu sa vladikom Mitrofanom i da mu izloze slucaj. Ako za mesec ili dva ne dobiemo resenje, bilo kakve vrste, onda nemojmo da samo nisaniomo u neuracunljivog Djokica. Mozda ima i dugih u SPC koji su njemu slicni.


Пошаљите коментар

Да би сте послали коментар морате бити улоговани

GENOCIDE REVEALED
logo
Писанија Грешног Милоја
Проф. Др. Миодраг Петровић

Проф. Др. Миодраг Петровић

КРОТКИ ЛАФОВИ!
Антиекуменистички сајт

НОВИ Антиекуменистички сајт

“СТРЕЉАЊЕ ИСТОРИЈЕ”
logo
ПРАВОСЛАВАЦ 2017
ГЕНОЦИД
ЈАСТРЕБАРСКО 1942
БОЈКОТ НАРОДА – документарац
новинар.де
Loading
КОРУПЦИЈА, ВЛАСТ, ДРЖАВА
logo
АГЕНЦИЈА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
logo