logo logo logo logo
Рубрика: Политика, Актуелно    Аутор: Преузето    956 пута прочитано    Датум: 9.06.2007    Одштампај
PDF pageEmail pagePrint page

boki.jpgKarla del Ponte je jedina nadležna da oceni da li Srbija u punoj meri sarađuje s Haškim tribunalom i od njenog izveštaja zavisi datum sledeće runde pregovora o daljem približavanju Srbije Evropskoj uniji.

To su mi, dosad, bezbroj puta nedvosmisleno potvrdili i evropski zvaničnici. I oni s izvesnom zebnjom uvek čekaju izveštaj Karle del Ponte – kaže Boris Tadić, predsednik Srbije u razgovoru za jubilarno izdanje Danasa, kojim se obeležava desetogodišnjica izlaženja ovog lista.

I šta mislite da će im ona reći?

- Nadam se pozitivnom izveštaju. Javnost veoma dobro zna da kao jedan od glavnih političkih ciljeva imam ne samo učlanjenje u EU, poboljšanje životnog standarda građana, nego i bezbednosne, pravne i vrednosne reforme u našem društvu, a one se ne mogu obaviti ukoliko ne završimo saradnju s Haškim tribunalom, ukoliko se svi koji su optuženi ne suoče sa sudskim procesom.

Treba da sarađujemo s Haškim tribunalom pre svega zbog nas samih, a ne zbog Tribunala. To je jedna od pretpostavki vrednosnih promena u Srbiji, ali nadam se da će isto tako opredeljenje biti i u svim okolnim zemljama. Nema ni pomirenja bez opšte saglasnosti u regionu da je neophodno sarađivati s Tribunalom. Stoga, ne gledam s odobravanjem na činjenicu da su neki predsednici država u regionu primali haške osuđenike odmah posle izdržane kazne, da su neki osuđenici slavljeni i veličani, baš kao što ne posmatram s odobravanjem ni to da pojedini politički predstavnici ili mediji u našoj javnosti veličaju ljude koji su optuženi za zločine protiv čovečnosti.

Vi ste psiholog. Kako komentarišete igru u vezi s izborom Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine?

- Mislite na realnost da se Srbija vrati u devedesete godine?

Je li to bila pretnja ili šta?

- To je bila realnost. Imali smo 24 sata očigledne nastave i mogućnost da vidimo kako izgleda ta realnost. Uspostavljen je svetski rekord da novi predsednik parlamenta potpuno izmeni političku situaciju u 24 sata izjavama da je Zoran Đindić bio šef mafije, uprkos tome što je Zoran praktično bio ključni reformator ovog društva u poslednjih dvadesetak godina; da je u Srbiji trebalo uvesti vanredno stanje i da Srbija treba da postane ruska provincija, čime je doveo u pitanje integritet i nezavisnost naše zemlje. To nisu bile samo izjave, nego najava povratka Srbije u devedesete godine. I nije u pitanju uopšte politička igra, već je to bio još jedan dokaz da nismo dovoljno osigurali jasan evropski pravac Srbije i zagarantovali realizaciju našeg strateškog cilja da postanemo članica EU. Znači, pred nama je veoma ozbiljno vreme i u svakome danu borimo se za osiguranje tog cilja.

Poslednjih dana imali ste učestale međunarodne aktivnosti. Moglo se, iz raznih izvora, čuti da pojedine diplomate nastavak pregovora o stabilizaciji i pridruživanju povezuju s konačnim statusom Kosova.

- Nikada nam niko nije postavio takvu vrstu preduslova. Nastavak pregovora o pridruživanju EU nije povezan s političkim procesom koji se tiče budućeg statusa Kosova. On se, dakle, odvija u Savetu bezbednosti UN, a proces pridruživanja Srbije EU odvija u evropskim institucijama i na teritoriji naše zemlje gde mi vršimo promene koje treba da približe naše društvo evropskom modelu.

Izjavili ste da ne treba potcenjivati sposobnost Srbije da kompromisom rešava problem Kosova. Šta bi bio kompromis? Znate li da ste 2004. izabrani za ličnost godine u Danasu?

- Znam i drago mi je zbog toga.

Čitate li Danas?

- Čitam sve novine, ali ukoso – nemam više vremena.

Imate li vremena za privatni život?

- Imam, ponekad. Ne bih se žalio, ljudi će me pogrešno shvatiti ako se žalim.
- Kompromis je najviši stepen samostalnosti za albansku zajednicu na Kosovu, samostalnost u političkom i ekonomskom smislu, a da se istovremeno ne povredi suverenitet i integritet Srbije. Pri tome bih tom kompromisu dodao još i funkcionalne žive veze između centralnih institucija u Srbiji i kosovskih Srba. I to je pravi kompromis. Možemo ga definisati različitim imenima, ali sada sam slikovito pokušao da vam opišem njegov sadržaj.

Пошаљите коментар

Да би сте послали коментар морате бити улоговани

GENOCIDE REVEALED
logo
Писанија Грешног Милоја
Проф. Др. Миодраг Петровић

Проф. Др. Миодраг Петровић

КРОТКИ ЛАФОВИ!
Антиекуменистички сајт

НОВИ Антиекуменистички сајт

“СТРЕЉАЊЕ ИСТОРИЈЕ”
logo
ПРАВОСЛАВАЦ 2017
ГЕНОЦИД
ЈАСТРЕБАРСКО 1942
БОЈКОТ НАРОДА – документарац
новинар.де
Loading
КОРУПЦИЈА, ВЛАСТ, ДРЖАВА
logo
АГЕНЦИЈА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
logo