logo logo logo logo
Рубрика: Политика, Актуелно    Аутор: Milan Nikolic    пута прочитано    Датум: 23.02.2007    Одштампај
PDF pageEmail pagePrint page

makedonci.jpgIstambul – Carigradski patrijarh Vartolomej primio je delegaciju raskolničke Makedonske pravoslavne crkve. Kako je saopštio u intervjuu za skopski Večer sekretar Carigradskog sinoda arhimandrit Elpidifor, konkretne odluke nisu donesene tokom ovog susreta. U razgovoru je pomenut problem sa

zatvaranjem arhiepiskopa Jovana, ali je naglašeno da to nije jedini problem. Od strane Carigradske patrijaršije rečeno je da problem treba da se rešava pregovorima. Ono što brine jeste da nije rečeno ko će voditi te pregovore sa Makedonskom raskolničkom crkvom. Poznati su problemi koje Carigradska patrijaršija ima sa Ruskom pravoslavnom crkvom u Suroškoj eparhiji zbog protivkanonskog prijema ruskog episkopa u svoje okrilje bez saglasnosnosti Moskve.

To je dovelo do vrlo zategnutih odnosa Moskve i Carigrada i ozbiljne pretnje jedinstvu Pravoslavne crkve. Takav isti problem Carigrad je stvorio nedavno i sa Grčkom pravoslavnom crkvom gde je korišćena ista metodologija po pitanju eparhija na severu Grčke prema kojima Carigrad ima pretenzije. Zbog svega ovoga, čak i neoficijelni prijem ovakve vrste u Carigradskoj patrijaršiji uz izdato saopštenje od strane sekretara Carigradskog sinoda daje prilično snažnu zvaničnu notu celom događaju i donosi ceo niz pitanja na koja ćemo verovatno u bližoj budućnosti videti i neposredne odgovore.

Jota vesti

Вартоломеј по подолго време ќе прими македонски архијереи!

Нема изјави, нема што да Ви соопштиме. Изјави ќе дадеме откако ќе се вратиме, кратко прокоментира за Вечер, дебарско-кичевскиот митрополит пред полетувањето.

Струмичкиот митрополит, Наум, дебарско-кичевскиот, Тимотеј и архимандритот Партение, игумен на манастирот Св. Јован Бигорски, денеска ќе имаат средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во неговото седиште во истанбулскиот кварт Фанер. Македонска црковна делегација, по подолго време, без присуство на државни претставници, ќе има директна средба со Цариградскиот патријарх. Владиката Тимотеј пред поаѓањето од Скопскиот аеродром, вчера не сакаше да прогнозира какви резултати ќе произлезат од денешните разговори.
- Нема изјави, нема што да Ви соопштиме. Изјави ќе дадеме откако ќе се вратиме, кратко прокоментира за Вечер, дебарско-кичевскиот митрополит пред полетувањето.
Што се ќе биде на дневен ред и во која насока ќе се одвиваат разговорите, не сакаат да прогнозираат ниту од Вселенската патријаршија. Секретарот на цариградскиот Синод, архимандритот г. Елпидофорос, завчера за Вечер изјави дека за Вселенската патријаршија најбитно е да се воспостави нормална комуникација, за потоа да се бара решение за единството на Црквата.
- Не сме во фаза да имаме предлози. Сега сме во фаза на возобновување на дијалогот што е прекинат. Добро знаете дека нема комуникација. Ставот на патријархот е дека треба да се помогне да се возобнови дијалогот и единството со црквата во вашата земја, изјави завчера за Вечер секретарот на Синодот, архимандритот г. Елпидофорос.
Од друга страна, пак, македонскиот архиепископ во неделата изјави дека МПЦ очекува позитивни сигнали од Вселенската патријаршија.
- Ние веруваме дека на овие средби ќе има позитивни резултати, инаку зошто би оделе. Наше е да тропаме на сите врати и онаму каде што ќе ни отворат да ја кажуваме нашата вистина. Затоа што наше е да ја запознаеме Православната црква со вистината за Охридската архиепископија, олицетворена во Македонската православна црква, изјави поглаварот г.г. Стефан, три дена пред заминувањето на македонската црковна делегација за Цариград.
Синодот на МПЦ паралелно со патувањето во седиштето на Вселенската патријаршија, побара средба и со Руската православна црква. Истиот став ќе го пренесе и на рускиот патријарх, Алексеј Втори. МПЦ тргна во црковна дипломатија со единствена цел, признавање на афтокефалниот статус на Црквата и нејзиното име.

Св.Климент за Вартоломеј
Двајцата владици и архимандритот, г. Партение, вчера од скопскиот аеродром полетаа со редовната линија на Туркиш ерлајнс. Иако во православниот свет, МПЦ нема статус на призната црква, сепак македонските великодостојници на себе ги имаа сите обележја на црковни архијереи. Од она што можеа да го регистрираат фотоапаратите, тие со себе имаа подготвено и подарок за неговата светост, патријархот Вартоломеј. Иако не открија што ќе му подарат како спомен од Македонија, Вечер дознава дека станува збор за икона со ликот на Св.Климент, патронот на Македонската православна црква.

Марјан Николовски

Вечер

CARIGRADSKI PATRIJARH DOBITNIK NAGRADE ” Cardinal Koenig – 2007 “

Carigradski patrijarh Vartolomej dobio je 13. februara u Beču međunarodnu nagradu ” Cardinal Koenig – 2007 “. Nagrada nosi ime po kardinalu koji je bio poznat po svojoj delatnosti vezanoj za rimokatoličko-pravoslavne odnose. Svečano uručenje nagrade održano je u katedrali sv. Stefana uz prisustvo celokupnog katoličkog episkopata Austrije kao i predstavnika drugih hrišćanskih zajednica u državi.

Jota Vesti

 

 

 

Пошаљите коментар

Да би сте послали коментар морате бити улоговани

GENOCIDE REVEALED
logo
Писанија Грешног Милоја
Проф. Др. Миодраг Петровић

Проф. Др. Миодраг Петровић

КРОТКИ ЛАФОВИ!
Антиекуменистички сајт

НОВИ Антиекуменистички сајт

“СТРЕЉАЊЕ ИСТОРИЈЕ”
logo
ПРАВОСЛАВАЦ 2017
ГЕНОЦИД
ЈАСТРЕБАРСКО 1942
БОЈКОТ НАРОДА – документарац
новинар.де
Loading
КОРУПЦИЈА, ВЛАСТ, ДРЖАВА
logo
АГЕНЦИЈА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
logo